TEAM NÄTVERKETS KALENDARIUM

 

Nätverket Österlen är företagsnätverket med nära 100 företagare som bland annat sponsrar unga idrottstalanger från sydöstra Skåne. Följande idrottare ingår för närvarande i Team Nätverket och längre ner på sidan hittar du ett kalendarium som visar talangernas matcher, cuper och tävlingar så att du kan följa med i deras framfarter på hemmaplan eller lite längre bort:

Team Nätverkets kalendarium 2020
Tävlingar är tillåtna fr o m 14 juni – vänligen kontrollera med arrangören om tävlingen blir av

Februari
14 feb – Didrik Delfalk (ishockey Trelleborg Vikings) Trelleborg Vikings – Limhamn Hockey
15 feb – Didrik Delfalk (ishockey Trelleborg Vikings) Malmö Redhawks – Trelleborg Vikings
16 feb – Didrik Delfalk (ishockey Trelleborg Vikings) Trelleborg Vikings – Rödovre SoIK
29 feb – Olivia Hansson (simning Kiviks SK) S71 CUP Hässleholm (25 m)
Mars
1 mar – Didrik Delfalk (ishockey Trelleborg Vikings) Rögle BK – Trelleborg Vikings
6-8 mar – Olivia Hansson (simning Kiviks SK) Grand Prix Malmö (50 m)
7 mar – Didrik Delfalk (ishockey Trelleborg Vikings) IF Lejonet – Trelleborg Vikings
8 mar – Didrik Delfalk (ishockey Trelleborg Vikings) Trelleborg Vikings – Mörrum GOIS IK + Trelleborg Vikings – IF Lejonet
14 mar – Didrik Delfalk (ishockey Trelleborg Vikings) Trelleborg Vikings – Kristianstads IK
14-15 mar – Olivia Hansson (simning Kiviks SK) Öppet DM/JDM Göteborg (50 m)
14 mar eller 15 mar – Emma Elgemark (hästhoppning Österlens Ridklubb) Båstad 120 cm
15 mar – Didrik Delfalk (ishockey Trelleborg Vikings)  Malmö Redhawks – Trelleborg Vikings
19 mar – Emma Elgemark (hästhoppning Österlens Ridklubb) Flyinge 120 cm och 130 cm
20 mar – Didrik Delfalk (ishockey Trelleborg Vikings) Trelleborg Vikings – Lund Giants HC
21 mar – Didrik Delfalk (ishockey Trelleborg Vikings) Trelleborg Vikings – Lund Giants HC
22 mar – Didrik Delfalk (ishockey Trelleborg Vikings) Osby IK – Trelleborg Vikings + Malmö Redhawks – Trelleborg Vikings
27 mar – Emma Elgemark (hästhoppning Österlens Ridklubb) Ljungby 110 cm och 120 cm
April
3-6 apr – Olivia Hansson (simning Kiviks SK) Swim Open Stockholm (50 m)
4 apr – William Wistrand (golf Österlens GK) Schyberg Junior open S:t Arilds GK
Vecka 15* – Emma Elgemark (hästhoppning Österlens Ridklubb) Helsingborg 115-130 cm
13 apr – Olivia Hansson (simning Kiviks SK) Äggadopppet 2.0 Sjöbo (25 m)
18-19 apr – Olivia Hansson (simning Kiviks SK) Korsvirkessim Ystad (25 m)
19 apr – William Wistrand (golf Österlens GK) Juniorserien #1 Malmö Burlöv GK
24-25 apr – William Wistrand (golf Österlens GK) Grand Opening Vellinge GK

28-30 apr –  William Wistrand (golf Österlens GK) Elisefarm Open (SGT) Elisefarm GK
Vecka 17* – Emma Elgemark (hästhoppning Österlens Ridklubb) Henriksdal 120-135 cm
Maj
Vecka 18* – Emma Elgemark (hästhoppning Österlens Ridklubb) Henriksdal 120-135 cm
3 maj – William Wistrand (golf Österlens GK) Juniorserien #2 Sölvesborg GK
8-10 maj – William Wistrand (golf Österlens GK) Supercamp Kristianstad GK i Åhus
16-18 maj William Wistrand (golf Österlens GK) Teen Tour Elit Varbergs GK
18-24 maj – Emma Elgemark (hästhoppning Österlens Ridklubb) 21 Polen
19-21 maj – William Wistrand (golf Österlens GK) PGA C hosted by Barsebäck Barsebäck GCC
20-21 maj – Bimo Soenarso (friidrott KFUM Örebro) Stafett-SM, Göteborg, Slottsskogsvallen
21 maj – Bimo Soenarso (friidrott KFUM Örebro) Lag-SM kval B, Norrköping
23-24 maj – Olivia Hansson (simning Kiviks SK) Österlen Swim Challenge Simrishamn (50 m)
24 maj – William Wistrand (golf Österlens GK) Slaget om Skåne Bokskogen GK
25-31 maj – Emma Elgemark (hästhoppning Österlens Ridklubb) Polen
29 maj – William Wistrand (golf Österlens GK) Nätverket Österlen GT Tomelilla GK
30 maj – William Wistrand (golf Österlens GK) Slaget om Skåne Sjöbo GK
Juni
5-7 jun – William Wistrand (golf Österlens GK) Teen Tour Elit Albatross GK
6 jun – Bimo Soenarso (friidrott KFUM Örebro) Skararacet
6-7 jun – Bimo Soenarso (friidrott KFUM Örebro) Laxaspelen, Halmstad
12-14 jun – Olivia Hansson (simning Kiviks SK) Färsingadoppet Sjöbo (50 m)
14 jun – William Wistrand (golf Österlens GK) Juniorserien #3 Romelåsen GK
16 jun – Emma Elgemark (hästhoppning Österlens Ridklubb) Henriksdal 130 cm
25-28 jun – William Wistrand (golf Österlens GK) Teen Tour Elit (JSM Slag) Romelåsen GK
26 jun – Elin Nilsson (orientering Andrarums IF) Tre Skåningar och en Dansk #1 Helsingborgs SOK Sprint
26-28 jun – Bimo Soenarso (friidrott KFUM Örebro) Öresundsspelen, Helsingborg
26-30 jun – Olivia Hansson (simning Kiviks SK) SM/JSM Halmstad (50 m)
27 jun – Elin Nilsson (orientering Andrarums IF) Tre Skåningar och en Dansk #2 Helsingborgs SOK Medel + Tre Skåningar och en Dansk #3 Helsingborgs SOK Sprint
28 jun – Elin Nilsson (orientering Andrarums IF) Tre Skåningar och en Dansk #4 Helsingborgs SOK Sprint
29 jun – William Wistrand (golf Österlens GK) Slaget om Skåne Vasatorp GK
30 jun – Emma Elgemark (hästhoppning Österlens Ridklubb) Henriksdal 130 cm
30 jun-2 jul – William Wistrand (golf Österlens GK) Stenson Sunesson JC Barsebäck GCC
Juli
1 jul – Elin Nilsson (orientering Andrarums IF) Havs-OL #1 BroSö OK Stigmännen Karlshamn OK Lång
2 jul – Elin Nilsson (orientering Andrarums IF) Havs-OL #2 BroSö OK Stigmännen Karlshamn OK Sprint
2-6 jul – Olivia Hansson (simning Kiviks SK) SUM-SIM Landskrona (50 m)
3-5 jul – Bimo Soenarso (friidrott KFUM Örebro) Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
4 jul – William Wistrand (golf Österlens GK) Teen Cup gruppkval Degeberga GK
7-8 jul – William Wistrand (golf Österlens GK) SM Far & Son Degerfors GK
10 jul – Elin Nilsson (orientering Andrarums IF) Hallands 3-dagars #1 Fjärås AIK IF Rigor OK Löftan Medel
11 jul – Elin Nilsson (orientering Andrarums IF) Hallands 3-dagars #2 Fjärås AIK IF Rigor OK Löftan Lång
12 jul – William Wistrand (golf Österlens GK) Juniorserien #4 Österlens GK (Djupadal)
12 jul – Elin Nilsson (orientering Andrarums IF) Hallands 3-dagars #3
17-18 jul – William Wistrand (golf Österlens GK) Seriespel Herrar TBA (Romelåsen GK)
19 jul – Bimo Soenarso (friidrott KFUM Örebro) Ystadsspelen
28 jul – William Wistrand (golf Österlens GK) Slaget om Skåne Kristianstad GK i Åhus
30 jul-2 aug – William Wistrand (golf Österlens GK) Teen Tour Elit (JSM Match) Kalmar GK
Vecka 30* – Emma Elgemark (hästhoppning Österlens Ridklubb) SM Skogslotten
Augusti
7 aug – William Wistrand (golf Österlens GK) Slaget om Skåne Barsebäck GCC
11 aug – William Wistrand (golf Österlens GK) Teen Cup Regionkval Abbekås GK
12-15 aug – William Wistrand (golf Österlens GK) Landeryd Masters (SGT) Landeryds GK
14 aug – Elin Nilsson (orientering Andrarums IF) Götalandsmästerskapen #1 Frölund OL Tolereds Allmänna IK Sprint
14-16 aug – Bimo Soenarso (friidrott KFUM Örebro) SM i Friidrott Uppsala
15 aug – Elin Nilsson (orientering Andrarums IF) Götalandsmästerskapen #2 Frölund OL Tolereds Allmänna IK Lång
16 aug – Elin Nilsson (orientering Andrarums IF) Götalandsmästerskapen #3 Frölund OL Tolereds Allmänna IK Stafett
21-23 aug – William Wistrand (golf Österlens GK) Teen Tour Elit TBA (Dalarna)
21-23 aug – Bimo Soenarso (friidrott KFUM Örebro) Junior-SM i Linköping (100 m + 200 m)
23 aug – Elin Nilsson (orientering Andrarums IF) Tyringerundan OK Tyringe Lång
28 aug – Elin Nilsson (orientering Andrarums IF) SM kval/SWE League #6 Norrbotten klubbar Medel
28 aug – Elin Nilsson (orientering Andrarums IF) SM Final/SWE League #6 Norrbotten klubbar Medel
29-30 aug – William Wistrand (golf Österlens GK) Teen Cup Riksfinal TBA(Göteborg)
September
5 sep – Elin Nilsson (orientering Andrarums IF) DM Medel Skåne Härlövs IF Medel
12-14 sep – William Wistrand (golf Österlens GK) Teen Tour Elit Örbyhus GK
13 sep – Elin Nilsson (orientering Andrarums IF) DM Lång Skåne Ringsjö OK Lång
19 sep – Elin Nilsson (orientering Andrarums IF) SM kval/SWE League #7 Idefjordens SK Kvillebyns SK Lång
20 sep – William Wistrand (golf Österlens GK) Slaget om Skåne Österlens GK (Djupadal)
20 sep – Elin Nilsson (orientering Andrarums IF) SM final/SWE League #7 Idefjordens SK Kvillebyns SK Lång
26 sep – Elin Nilsson (orientering Andrarums IF) SWE League #8 Almby IK Örebro Läns OF Mellan
25-27 sep – William Wistrand (golf Österlens GK) Teen Tour Final Ekerum GK
27 sep – Elin Nilsson (orientering Andrarums IF) SWE League #9 Final Almby IK Örebro Läns OF Jaktstart
Oktober
1-2 okt – William Wistrand (golf Österlens GK) SGT Kval TBA
4 okt – William Wistrand (golf Österlens GK) Slaget om Skåne Ljunghusens GK
10 okt – Elin Nilsson (orientering Andrarums IF) 25-manna stafett OK Södertörn Snättringe SK Stafett
10-11 okt – William Wistrand (golf Österlens GK) Slaget om Skåne Final PGA Sweden National
10-11 okt – William Wistrand (golf Österlens GK) Nordic junior match Abbekås GK
11 okt – Elin Nilsson (orientering Andrarums IF) 25-manna medeln OK Södertörn Snättringe SK Medel
17 okt – Elin Nilsson (orientering Andrarums IF) Helg utan älg #1 Garda OK Lång
18 okt – Elin Nilsson (orientering Andrarums IF) Helg utan älg #2 Garda OK Medel
23 okt – Elin Nilsson (orientering Andrarums IF) Baltic Junior Cup (Resa) OK Raseborg Ekenäs –
24 okt – Elin Nilsson (orientering Andrarums IF) Baltic Junior Cup OK Raseberg Ekenäs Lång
25 okt – Elin Nilsson (orientering Andrarums IF) Baltic Junior Cup OK Raseberg Ekenäs Stafett
November
6 nov – Elin Nilsson (orientering Andrarums IF) O-event Sprint By Night Borås GIF Nattsprint
7 nov – Elin Nilsson (orientering Andrarums IF) O-event Downhill Sprint Hestra IF Skogssprint
8 nov – Elin Nilsson (orientering Andrarums IF) O-event Zoo Orientering IK Ymer Sprint

* datum ej fastställt