Sportkalendarium – matcher, cuper och tävlingar i sydöstra Skåne

  • lör
    06
    jan
    2018

    FUTSAL - Kamratcupen

    Från 11.00Korsavadshallen i Simrishamn

    IFK Simrishamns populära inomhuscup. Slutspel.

  • lör
    13
    jan
    2018

    FUTSAL - Blentarpscupen

    10:00Färsingahallen i Sjöbo

    Blentarpscupen i futsal för seniorer.

  • lör
    13
    jan
    2018

    VOLLEYBOLL - Ystads VK dam vs KFUM Malmö Volley

    12:00Västervångshallen

    Hemmamatch för Ystads VK i division 2 södra.

  • sön
    14
    jan
    2018

    FUTSAL - Blentarpscupen

    09:00Färsingahallen i Sjöbo

    Blentarpscupen i futsal för seniorer.

  • sön
    14
    jan
    2018

    INNEBANDY - FC Cimrishamn vs IBK Lund

    12:30Jonebergshallen

    Hemmamatch för FC Cimrishamn i division 3 södra Skåne.

  • fre
    19
    jan
    2018

    BROTTNING - Marsvinsholm/Pan vs Björnekulla

    19:00Svartehallen

    Hemmamatch för Marsvinsholm/Pan i Elitserien.

  • lör
    20
    jan
    2018

    HANDBOLL - IFK Ystad vs IF Hallby HK

    15:00Ystad Arena

    Hemmamatch för IFK Ystad i Herrallsvenskan.

  • fre
    26
    jan
    2018

    HANDBOLL - HK Ystadpågarna vs Näsby Handboll

    19:30Ystad Arena

    Hemmamatch för HK Ystadpågarna i divison 3 södra.

  • lör
    27
    jan
    2018

    INNEBANDY - FC Cimrishamn vs IBK FINN

    14:00Jonebergshallen

    Hemmamatch för FC Cimrishamn i division 3 södra Skåne.

  • tis
    30
    jan
    2018

    HANDBOLL - Ystads IF vs IFK Kristianstad

    19:00Ystad Arena

    Hemmamatch för Ystads IF i Handbollsligan.

  • lör
    03
    feb
    2018

    HANDBOLL - IFK Ystad vs Tyresö

    15:00Ystad Arena

    Hemmamatch för IFK Ystad i Herrallsvenskan.

  • tis
    06
    feb
    2018

    HANDBOLL - Ystads IF vs Eskilstuna Guif - INSTÄLLD!

    19:00Ystad Arena

    Hemmamatch för Ystads IF i Handbollsligan.

  • fre
    09
    feb
    2018

    HANDBOLL - Tomelilla IF 1 vs HK Björnen

    19:30Tomelilla Sporthall

    Hemmamatch för Tomelilla IF 1 i division 4 Skåne A.

  • fre
    09
    feb
    2018

    HANDBOLL - Ystads IF vs Eskilstuna Guif

    19:30Ystad Arena

    Hemmamatch för Ystads IF i Handbollsligan.

  • lör
    10
    feb
    2018

    BOWLING - Team Suxxess vs Cimbria BK

    10:40Korsavadshallen i Simrishamn
    Derby i division 2.
  • lör
    10
    feb
    2018

    LÖPNING - Winter Cross Run

    11.30 och 12.20Svampabanan i Tomelilla

    4 respektive 7,6 km löpartävling på motocrossbanan.

  • lör
    10
    feb
    2018

    VOLLEYBOLL - Ystads VK dam vs IFK Helsingborg

    12:00Västervångshallen

    Hemmamatch för Ystads VK i division 2 södra.

  • lör
    10
    feb
    2018

    VOLLEYBOLL - Ystads VK vs Örkelljunga B

    14:45Västervångshallen

    Hemmamatch för Ystads VK i division 2 södra.

  • sön
    11
    feb
    2018

    HANDBOLL - Ystads IF dam vs HK S-hof

    15:00Ystad Arena

    Hemmamatch för Ystads IF i division 1 södra.

  • tor
    15
    feb
    2018

    HANDBOLL - Ystads IF vs IK Sävehof

    19:00Ystad Arena

    Hemmamatch för Ystads IF i Handbollsligan.

  • fre
    16
    feb
    2018

    FUTSAL - Sportlovscupen

    17:30Borrby Sporthall

    Pojkar 12 år.

  • lör
    17
    feb
    2018

    FUTSAL - Sportlovscupen

    09:00Borrby Sporthall

    Pojkar 7 och 11 år.

  • lör
    17
    feb
    2018

    BOWLING - Team Ystad BK F vs BK Cefyra A

    12:40O´Learys Ystad Arena

    Hemmamatch för Ystad BK i division 3 sydöstra Götaland.

  • lör
    17
    feb
    2018

    BOWLING - Team Ystad BK A vs BK Adept A

    14:20O´Learys Ystad Arena

    Hemmamatch för Ystad BK i division 3 södra Götaland.

  • lör
    17
    feb
    2018

    INNEBANDY - FC Cimrishamn vs IBS Svedala

    15:00Jonebergshallen

    Hemmamatch för FC Cimrishamn i division 3 södra Skåne.

  • lör
    17
    feb
    2018

    HANDBOLL - IFK Ystad vs HK Country

    15:00Ystad Arena

    Hemmamatch för IFK Ystad i Herrallsvenskan.

  • sön
    18
    feb
    2018

    FUTSAL - Sportlovscupen

    08:00Borrby Sporthall

    Pojkar 9 år.

  • sön
    18
    feb
    2018

    HANDBOLL - Ystads IF dam vs Backa HK/Kungälvs HK

    14:00Ystad Arena

    Hemmamatch för Ystads IF i division 1 södra.

  • lör
    24
    feb
    2018

    FUTSAL - Sportlovscupen

    08:00Borrby Sporthall

    Pojkar 8 år.

  • lör
    24
    feb
    2018

    INNEBANDY - FC Cimrishamn vs IBK Finn

    12:00Jonebergshallen

    Hemmamatch för FC Cimrishamn i division 3 södra Skåne.

  • lör
    24
    feb
    2018

    VOLLEYBOLL - Ystads VK dam vs Örkelljunga VK

    12:00Västervångshallen

    Hemmamatch för Ystads VK i division 2 södra.

  • sön
    25
    feb
    2018

    FUTSAL - Sportlovscupen

    09:00Borrby Sporthall

    Pojkar 10 år.

  • tis
    27
    feb
    2018

    FOTBOLL - Österlen FF vs Östers IF - INSTÄLLD!

    18:00Skillinge IP

    Träningsmatch för Österlen FF.

  • tis
    27
    feb
    2018

    HANDBOLL - Ystads IF vs Redbergslids IK - INSTÄLLD

    19:00Ystad Arena

    Hemmamatch för Ystads IF i Handbollsligan.

  • fre
    02
    mar
    2018

    HANDBOLL - Ystads IF vs HK Aranäs

    19:00Ystad Arena

    Hemmamatch för Ystads IF i Handbollsligan.

  • fre
    02
    mar
    2018

    HANDBOLL - Tomelilla IF 1 vs Kuststadens HK - INSTÄLLD!

    19:30Tomelilla Sporthall

    Hemmamatch för Tomelilla IF 1 i division 4 Skåne A.

  • lör
    03
    mar
    2018

    INNEBANDY - FC Cimrishamn vs Tygelsjö BK

    12:00Jonebergshallen

    Hemmamatch för FC Cimrishamn i division 3 södra Skåne.

  • lör
    03
    mar
    2018

    VOLLEYBOLL - Ystads VK vs Vindrarp VK C

    12:00Västervångshallen

    Hemmamatch för Ystads VK i division 2 södra.

  • lör
    03
    mar
    2018

    FOTBOLL - IFK Simrishamn vs Tomelilla IF - INSTÄLLD!

    14:00Skillinge IP

    Träningsmatch.

  • lör
    03
    mar
    2018

    HANDBOLL - IFK Ystad vs LIF Lindesberg

    15:00Ystad Arena

    Hemmamatch för IFK Ystad i Herrallsvenskan.

  • sön
    04
    mar
    2018

    FOTBOLL - Österlen FF vs Hittarps IK - INSTÄLLD!

    12:00Skillinge IP

    Träningsmatch för Österlen FF.

  • sön
    04
    mar
    2018

    HANDBOLL - Ystads IF dam vs IF Hellton U

    12:30Ystad Arena

    Hemmamatch för Ystads IF i division 1 södra.

  • sön
    04
    mar
    2018

    INNEBANDY - FC Cimrishamn vs IBK Finn

    17:00Jonebergshallen

    Hemmamatch för FC Cimrishamn i division 3 södra Skåne.

  • lör
    10
    mar
    2018

    BOWLING - Team Ystad BK B vs Wabo BK B2

    10:40O´Learys Ystad Arena

    Hemmamatch för Ystad BK i Sydskånska 2.

  • lör
    10
    mar
    2018

    INNEBANDY - FC Cimrishamn vs Lomma FBC

    14:00Jonebergshallen

    Hemmamatch för FC Cimrishamn i division 4 södra Skåne.

  • lör
    10
    mar
    2018

    VOLLEYBOLL - Ystads VK vs Lunds VK C

    15:00Västervångshallen

    Hemmamatch för Ystads VK i division 2 södra.

  • sön
    11
    mar
    2018

    HANDBOLL - Ystads IF vs HIF Karlskrona

    16:15Ystad Arena

    Hemmamatch för Ystads IF i Handbollsligan.

  • fre
    16
    mar
    2018

    FOTBOLL - Tomelilla IF vs IFK Ystad

    19:15Tomelilla

    Träningsmatch.

  • lör
    17
    mar
    2018

    BOWLING - Team Ystad BK A vs BK Thule A

    09:00O´Learys Ystad Arena

    Hemmamatch för Ystad BK i division 3 södra Götaland.

  • lör
    17
    mar
    2018

    FOTBOLL - IFK Simrishamn vs LIGA 06 IF

    10:00Korsavads IP

    Träningsmatch.

  • lör
    17
    mar
    2018

    INNEBANDY - FC Cimrishamn vs IBK Höllviken

    15:00Jonebergshallen

    Hemmamatch för FC Cimrishamn i division 3 södra Skåne.

  • tis
    20
    mar
    2018

    FOTBOLL - Österlen FF vs Lunnarps BK

    18:30Skillinge IP

    Träningsmatch.

  • ons
    21
    mar
    2018

    HANDBOLL - IFK Ystad vs HK Torslanda

    19:00Ystad Arena

    Hemmamatch för IFK Ystad i Herrallsvenskan.

  • ons
    21
    mar
    2018

    FOTBOLL - Kiviks AIF vs Esperöds SK

    19:00Korsavads IP

    YA-cupen.

  • fre
    23
    mar
    2018

    FOTBOLL - Tomelilla IF vs Gärsnäs AIS

    19:15Tomelilla

    Träningsmatch.

  • fre
    23
    mar
    2018

    HANDBOLL - Tomelilla IF 1 vs Dalhems IF

    19:30Tomelilla Sporthall

    Hemmamatch för Tomelilla IF 1 i division 4 Skåne A.

  • fre
    23
    mar
    2018

    HANDBOLL - Ystads IF vs Alingsås HK

    19:30Ystad Arena

    Kvartsfinal 2 i Handbollsligan.

  • lör
    24
    mar
    2018

    BORDTENNIS - Tomelilla AIS vs Sjöbo BTK

    10:00Kastanjeskolans sporthall

    Division 3 herrar.

  • lör
    24
    mar
    2018

    VOLLEYBOLL - Ystads VK dam vs Lunds VK C

    12:00Västervångshallen

    Hemmamatch för Ystads VK i division 2 södra.

  • lör
    24
    mar
    2018

    BORDTENNIS - Tomelilla AIS vs BTK Kävlinge B

    14:00Kastanjeskolans sporthall

    Division 3 herrar.

  • lör
    24
    mar
    2018

    FOTBOLL - IFK Simrishamn vs Trelleborgs FF U

    14:00Korsavads IP

    Träningsmatch.

  • lör
    24
    mar
    2018

    HANDBOLL - HK Ystadpågarna vs KFUM Lundagård

    15:00Ystad Arena

    Hemmamatch för HK Ystadpågarna i divison 3 södra.

  • sön
    25
    mar
    2018

    BORDTENNIS - Tomelilla AIS vs Lyckeby BTK

    10:00Kastanjeskolans sporthall

    Division 2 damer.

  • sön
    25
    mar
    2018

    FOTBOLL - Österlen FF vs Liga 06 IF

    12:00Skillinge IP

    Träningsmatch för Österlen FF.

  • sön
    25
    mar
    2018

    BORDTENNIS - Tomelilla AIS vs Våxtorps Bois B

    13:00Kastanjeskolans sporthall

    Division 2 damer.

     

  • sön
    25
    mar
    2018

    FOTBOLL - Hammenhögs IF vs IF Eksjö

    14:00Korsavads IP

    Träningsmatch Hammenhögs IF:s damer.

  • sön
    25
    mar
    2018

    HANDBOLL - Ystads IF dam vs HK Farmen

    16:00Ystad Arena

    Hemmamatch för Ystads IF i division 1 södra.

  • tis
    27
    mar
    2018

    FOTBOLL - Österlen FF vs Liga 06 IF

    18:30Skillinge IP

    Träningsmatch.

  • tis
    27
    mar
    2018

    FOTBOLL - Onslunda IF vs Gröstorps IF

    19:00

    YA-cupen.

  • tor
    29
    mar
    2018

    FOTBOLL - Baskemölla IF vs Skurups AIF

    19:15Korsavads IP

    YA-cupen.

  • fre
    30
    mar
    2018

    FOTBOLL - Köpingebro IF vs Svenstorps IF

    12:00

    YA-cupen.

  • fre
    30
    mar
    2018

    FOTBOLL - SoGK Charlo vs Borrby IF

    13:00

    YA-cupen.

  • fre
    30
    mar
    2018

    FOTBOLL - Sövestads IF vs Wollsjö IF

    14:00

    YA-cupen.

  • mån
    02
    apr
    2018

    FOTBOLL - Österlen FF vs Åkarps IF

    13:00Skillinge IP

    Träningsmatch för Österlen FF.

  • mån
    02
    apr
    2018

    FOTBOLL - Skivarps GIF vs IFK Ystad

    15:00

    YA-cupen.

  • lör
    07
    apr
    2018

    BOWLING - Team Ystad BK F vs BK Allön F1

    12:40O´Learys Ystad Arena

    Hemmamatch för Ystad BK i division 3 sydöstra Götaland.

  • lör
    07
    apr
    2018

    INNEBANDY - FC Cimrishamn vs FBC Helsingborg

    14:00Jonebergshallen

    Kval till division 2.

  • ons
    11
    apr
    2018

    HANDBOLL - Ystads IF vs Alingsås HK

    19:00Ystad Arena

    Eventuell kvartsfinal 4 i Handbollsligan.

  • fre
    13
    apr
    2018

    FOTBOLL - Liga 06 vs Gärsnäs AIS

    18:00Löderups ip

    Division 5 sydöstra Skåne.

  • fre
    13
    apr
    2018

    FOTBOLL - Ystads IF vs Hammenhögs IF

    18:30Sandskogens ip

    Division 5 sydöstra Skåne.

  • lör
    14
    apr
    2018

    RIDSPORT - Hopptävling

    Ystad Ridklubb
    Hopptävling storhäst.
  • lör
    14
    apr
    2018

    BOWLING - Team Ystad BK A vs Lunds BK Mamba F2

    09:40O´Learys Ystad Arena

    Hemmamatch för Ystad BK i division 3 södra Götaland.

  • lör
    14
    apr
    2018

    BOWLING - Team Ystad BK F vs Staffanstorps BK A

    11:20O´Learys Ystad Arena

    Hemmamatch för Ystad BK i division 3 sydöstra Götaland.

  • lör
    14
    apr
    2018

    FOTBOLL - IFK Simrishamn vs Hjärsås/Värestorps IF

    13:00Korsavads IP

    Hemmamatch för IFK Simrishamn i division 4 östra.

  • lör
    14
    apr
    2018

    BOWLING - Team Ystad BK B vs Staffanstorps BK B

    13:20O´Learys Ystad Arena

    Hemmamatch för Ystad BK i division 3 Sydskånska 2.

  • lör
    14
    apr
    2018

    FOTBOLL - Hammenhögs IF vs Skurups AIF

    15:00Korsavads ip (konstgräs)

    Division 1 damer.

  • lör
    14
    apr
    2018
    sön
    15
    apr
    2018

    LÖPNING - Österlen Spring Trail

    HeldagChristinehofs Ekopark

    Distanser: 5 km, 13 km, 21 km och 60 km.

  • sön
    15
    apr
    2018

    FOTBOLL - Sankt Olofs IF vs Blentarps BK

    14:00Korsavads ip (konstgräs)

    Division 5 sydöstra Skåne.

  • sön
    15
    apr
    2018

    FOTBOLL - IFK Ystad vs Skivarps Goif

    14:00Sandskogens ip

    Division 5 sydöstra Skåne.

  • sön
    15
    apr
    2018

    FOTBOLL - Österlen FF vs Råslätts SK

    15:00Skillinge IP

    Hemmamatch för Österlen FF i division 2 östra Götaland.

  • sön
    15
    apr
    2018

    FOTBOLL - Spjutstorps IF vs Sjöbo IF

    15:00Kastanjeplan

    Division 5 sydöstra Skåne.

  • sön
    15
    apr
    2018

    FOTBOLL - Köpingebro IF vs Öja FF

    16:45Charlottenlunds ip (konstgräs)

    Division 5 sydöstra Skåne.

  • tor
    19
    apr
    2018

    FOTBOLL - Öja FF vs Spjutstorps IF

    18:30Björkvallen i Öja

    Division 5 sydöstra Skåne.

  • lör
    21
    apr
    2018

    FOTBOLL - Tomelilla IF vs Kulladals FF

    14:00Tomelilla ip

    Division 3 södra Götaland.

  • lör
    21
    apr
    2018

    FOTBOLL - Gärsnäs AIS vs Blentarps BK

    14:00Gärsvalla ip

    Division 5 sydöstra Skåne.

  • lör
    21
    apr
    2018

    FOTBOLL - Hammenhögs IF vs Liga 06 IF

    14:00Hamondavallen

    Division 5 sydöstra Skåne.

  • lör
    21
    apr
    2018

    FOTBOLL - Sjöbo IF vs IFK Ystad

    15:00Sjöbo ip

    Division 5 sydöstra Skåne.

  • sön
    22
    apr
    2018

    FOTBOLL - IFK Simrishamn vs Önneköps IF

    14:00Korsavads IP

    Hemmamatch för IFK Simrishamn i division 4 östra.

  • tis
    24
    apr
    2018

    FOTBOLL - Öja FF vs Sankt Olofs IF

    18:45Björkvallen i Öja

    Division 5 sydöstra Skåne.

  • lör
    28
    apr
    2018

    RIDSPORT - Dressyrtävling

    Ystad Ridklubb
    Dressyrtävling ponny.
  • lör
    28
    apr
    2018
    sön
    29
    apr
    2018

    SIMNING - Ystads Grand Prix 2018

    Ystad Arena
    Ystads Grand Prix 2018 fyller 50 år.
  • lör
    28
    apr
    2018

    BORDTENNIS - Lilla Tomelillaspelen

    09:00Kastanjeskolans sporthall

    På förmiddagspasset spelas HS3, HS5 och Ungdomsklass. På eftermiddagspasset går klasserna HS4, HS6, Fel Hand, Ungdomsdubbel, Seniordubbel och Ungdomsklass.

  • lör
    28
    apr
    2018

    FOTBOLL - Ystads IF vs Sjöbo IF

    13:00Sandskogens ip

    Division 5 sydöstra Skåne.

  • lör
    28
    apr
    2018

    FOTBOLL - Österlen FF vs Asarums IF

    14:00Skillinge IP

    Hemmamatch för Österlen FF i division 2 östra Götaland.

  • lör
    28
    apr
    2018

    FOTBOLL - Liga 06 vs Skivarps Goif

    14:00Löderups ip

    Division 5 sydöstra Skåne.

  • lör
    28
    apr
    2018

    FOTBOLL - Gärsnäs AIS vs Hammenhögs IF

    14:00Gärsvalla ip

    Division 5 sydöstra Skåne.

  • lör
    28
    apr
    2018

    FOTBOLL - Spjutstorps IF vs Sankt Olofs IF

    14:00Bäckavallen

    Division 5 sydöstra Skåne.

  • lör
    28
    apr
    2018

    FOTBOLL - IFK Ystad vs Öja FF

    14:00Sandskogens ip

    Division 5 sydöstra Skåne.

  • sön
    29
    apr
    2018

    RIDSPORT - Dressyrtävling

    Ystad Ridklubb
    Dressyrtävling storhäst.
  • fre
    04
    maj
    2018

    FOTBOLL - Öja FF vs Ystads IF

    18:45Björkvallen i Öja

    Division 5 sydöstra Skåne.

  • fre
    04
    maj
    2018

    FOTBOLL - Hammenhögs IF vs Blentarps BK

    19:00Hamondavallen

    Division 5 sydöstra Skåne.

  • fre
    04
    maj
    2018

    FOTBOLL - Sankt Olofs IF vs IFK Ystad

    19:00Kvarnvallen

    Division 5 sydöstra Skåne.

  • fre
    04
    maj
    2018

    FOTBOLL - Köpingebro IF vs Spjutstorps IF

    19:00Köpingebro ip

    Division 5 sydöstra Skåne.

  • lör
    05
    maj
    2018

    FOTBOLL - IFK Simrishamn vs VMA IK

    14:00Korsavads IP

    Hemmamatch för IFK Simrishamn i division 4 östra.

  • lör
    05
    maj
    2018

    FOTBOLL - Tomelilla IF vs IF Limhamn Bunkeflo

    14:00Tomelilla ip

    Division 3 södra Götaland.

  • lör
    05
    maj
    2018

    FOTBOLL - Hammenhögs IF vs Eskilsminne IF

    15:00Hamondavallen

    Division 1 södra Götaland - damer.

  • sön
    06
    maj
    2018

    AMERIKANSK FOTBOLL - Ystad Rockets vs Ekeby Greys

    13:00Sandskogens ip

    Hemmamatch i division 1 södra.

  • tor
    10
    maj
    2018

    LÖPNING - Gullviveloppet

    13:00Brösarp

    Distanser mellan 1 km och 10 km.

  • fre
    11
    maj
    2018

    FOTBOLL - Liga 06 vs Öja FF

    18:45Löderups ip

    Division 5 sydöstra Skåne.

  • fre
    11
    maj
    2018

    FOTBOLL - Gärsnäs AIS vs Sjöbo IF

    19:00Gärsvalla ip

    Division 5 sydöstra Skåne.

  • fre
    11
    maj
    2018

    FOTBOLL - Hammenhögs IF vs Skivarps Goif

    19:00Hamondavallen

    Division 5 sydöstra Skåne.

  • fre
    11
    maj
    2018

    FOTBOLL - IFK Ystad vs Köpingebro IF

    19:00Sandskogens ip

    Division 5 sydöstra Skåne.

  • fre
    11
    maj
    2018

    FOTBOLL - Ystads IF vs Sankt Olofs IF

    19:00Sandskogens ip

    Division 5 sydöstra Skåne.

  • lör
    12
    maj
    2018

    FOLKRACE - Påskracet

    Svampabanan i Tomelilla
  • lör
    12
    maj
    2018

    FOTBOLL - Österlen FF vs Ifö Bromölla

    14:00Skillinge IP

    Hemmamatch för Österlen FF i division 2 östra Götaland.

  • ons
    16
    maj
    2018

    FOTBOLL - Hammenhögs IF vs IFK Ystad

    19:00Hamondavallen

    Division 5 sydöstra Skåne.

  • tor
    17
    maj
    2018

    FOTBOLL - Öja FF vs Gärsnäs AIS

    19:00Björkvallen i Öja

    Division 5 sydöstra Skåne.

  • lör
    19
    maj
    2018

    FOTBOLL - IFK Simrishamn vs Näsby IF

    14:00Korsavads IP

    Hemmamatch för IFK Simrishamn i division 4 östra.

  • lör
    19
    maj
    2018

    FOTBOLL - Tomelilla IF vs Hörby FF

    14:00Tomelilla ip

    Division 3 södra Götaland.

  • lör
    19
    maj
    2018

    FOTBOLL - Sankt Olofs IF vs Liga 06 IF

    14:00Kvarnvallen

    Division 5 sydöstra Skåne.

  • lör
    19
    maj
    2018

    FOTBOLL - Spjutstorps IF vs IFK Ystad

    14:00Bäckavallen

    Division 5 sydöstra Skåne.

  • lör
    19
    maj
    2018

    FOTBOLL - Köpingebro IF vs Ystads IF

    15:00Köpingebro ip

    Division 5 sydöstra Skåne.

  • sön
    20
    maj
    2018

    FOTBOLL - Hammenhögs IF vs Växjö DFF Akademi

    15:00Hamondavallen

    Division 1 södra Götaland - damer.

  • tor
    24
    maj
    2018

    FOTBOLL - Gärsnäs AIS vs Sankt Olofs IF

    19:00Gärsvalla ip

    Division 5 sydöstra Skåne.

  • tor
    24
    maj
    2018

    FOTBOLL - Hammenhögs IF vs Öja FF

    19:00Hamondavallen

    Division 5 sydöstra Skåne.

  • lör
    26
    maj
    2018

    FOOTGOLF - Kvaltävling till SM

    Tomelilla Golfklubb

    Kvaltävling till SM.

  • lör
    26
    maj
    2018
    sön
    27
    maj
    2018

    CROSSCART - SM

    Svampabanan i Tomelilla
  • lör
    26
    maj
    2018

    FOTBOLL - Ystads IF vs Spjutstorps IF

    13:00Sandskogens ip

    Division 5 sydöstra Skåne.

  • lör
    26
    maj
    2018

    FOTBOLL - IFK Simrishamn vs Janstorps AIF

    14:00Korsavads IP

    Hemmamatch för IFK Simrishamn i division 4 östra.

  • lör
    26
    maj
    2018

    FOTBOLL - Tomelilla IF vs FBK Balkan

    14:00Tomelilla ip

    Division 3 södra Götaland.

  • lör
    26
    maj
    2018

    FOTBOLL - Liga 06 vs Köpingebro IF

    14:00Löderups ip

    Division 5 sydöstra Skåne.

  • sön
    27
    maj
    2018

    GOLF - Bo Ohlssons Vpr 2018

    08:30Tomelilla Golfklubb

    Singeltävling A-C klass.

  • sön
    27
    maj
    2018

    FOTBOLL - Österlen FF vs Nässjö FF

    15:00Skillinge IP

    Hemmamatch för Österlen FF i division 2 östra Götaland.

  • tis
    29
    maj
    2018

    FOTBOLL - Öja FF vs Skivarps Goif

    19:00Björkvallen i Öja

    Division 5 sydöstra Skåne.

  • tis
    29
    maj
    2018

    FOTBOLL - Sankt Olofs IF vs Hammenhögs IF

    19:00Kvarnvallen

    Division 5 sydöstra Skåne.

  • ons
    30
    maj
    2018

    FOTBOLL - Köpingebro IF vs Gärsnäs AIS

    19:00Köpingebro ip

    Division 5 sydöstra Skåne.

  • ons
    30
    maj
    2018

    FOTBOLL - Spjutstorps IF vs Liga 06 IF

    19:00Bäckavallen

    Division 5 sydöstra Skåne.

  • ons
    30
    maj
    2018

    FOTBOLL - IFK Ystad vs Ystads IF

    19:00Sandskogens ip

    Division 5 sydöstra Skåne.

  • tor
    31
    maj
    2018
    sön
    03
    jun
    2018

    HÄSTHOPPNING - Grevlunda Grand Prix

    Grevlundagården

    Grevlunda Grand Prix

  • fre
    01
    jun
    2018

    FOLKRACE - Kvällsfestival

    Svampabanan i Tomelilla
  • fre
    01
    jun
    2018

    GOLF - Nätverket Österlen Open 2018

    11:00Tomelilla Golfklubb

    Företagstävling 3-manna scramble.

  • fre
    01
    jun
    2018

    FOTBOLL - Liga 06 IF vs IFK Ystad

    19:00Löderups IP

    Division 5 sydöstra.

  • fre
    01
    jun
    2018

    FOTBOLL - Hammenhögs IF vs Köpingsbro IF

    19:00Hammondavallen

    Division 5 sydöstra.

  • lör
    02
    jun
    2018

    FOTBOLL - Hammenhögs IF vs Södra Sandby IF

    15:00Hamondavallen

    Division 1 södra Götaland - damer.

  • sön
    03
    jun
    2018

    ORIENTERING - Kretsmästerskap/Älgotscup

    11:00Tobisviksbadet i Simrishamn

    Kretsmästerskap för sydöstra Skånes idrottskrets samt Älgotscup.

  • sön
    03
    jun
    2018

    FOTBOLL - Gärsnäs AIS vs Spjutstorps IF

    14:00Gärsvalla IP

    Division 5 sydöstra.

  • ons
    06
    jun
    2018

    FOLKRACE - Klubbmästerskap Tomelilla MK

    Svampabanan i Tomelilla
  • ons
    06
    jun
    2018

    FOTBOLL - Köpingebro IF vs Skivarps GoIF

    13:00Köpingebro IP

    Division 5 sydöstra.

  • tor
    07
    jun
    2018

    FOTBOLL - Öja FF vs Blentarps BK

    19:00Björkvallen

    Division 5 sydöstra.

  • fre
    08
    jun
    2018

    FOTBOLL - Hammenhögs IF vs Spjutstorps IF

    19:00Hammondavallen

    Division 5 sydöstra.

  • fre
    08
    jun
    2018

    FOTBOLL - IFK Ystad vs Gärsnäs AIS

    19:00Sandskogens IP

    Division 5 sydöstra.

  • fre
    08
    jun
    2018

    FOTBOLL - Ystads IF vs Liga 06 IF

    19:00Sandskogens IP

    Division 5 sydöstra.

  • lör
    09
    jun
    2018

    AMERIKANSK FOTBOLL - Ystad Rockets vs Staffanstorp Saviours

    13:00Sandskogens ip

    Hemmamatch i division 1 södra.

  • lör
    09
    jun
    2018

    FOTBOLL - Tomelilla IF vs IF Lödde

    14:00Tomelilla ip

    Division 3 södra Götaland.

  • sön
    10
    jun
    2018

    LÖPNING - Cross Town Run

    10:00Ystads centrum

    Stadsorientering. Distanser: 3 km, 5 km eller 10 km.

  • sön
    10
    jun
    2018

    FOTBOLL - Österlen FF vs Räppe Goif

    14:00Skillinge IP

    Hemmamatch för Österlen FF i division 2 östra Götaland.

  • sön
    10
    jun
    2018

    FOTBOLL - IFK Simrishamn vs Lunds SK

    14:00Korsavads IP

    Hemmamatch för IFK Simrishamn i division 4 östra.

  • mån
    11
    jun
    2018

    FOTBOLL - Sankt Olofs IF vs Sjöbo IF

    19:00Kvarnvallen

    Division 5 sydöstra.

  • ons
    13
    jun
    2018
    sön
    01
    jul
    2018

    TENNIS - Tennisveckan i Ystad

    Ystads TK

    16–17 juni: Kval till singelturneringen i Swedish Ladies Ystad.
    18–23 juni: Huvudturneringarna i singel och dubbel i Swedish Ladies Ystad. Dubbelfinalen avgörs den 22 juni och singelfinalen den 23.
    20–23 juni: Sommartouren damer.
    21 juni–1 juli: Junior-, motions- och veteranklasser i singel och dubbel i Ystadspelen YSB Open.
    24–27 juni: Sommartouren herrar.

  • ons
    13
    jun
    2018

    FOTBOLL - Sankt Olofs IF vs Öja FF

    19:00Kvarnvallen

    Division 5 sydöstra.

  • ons
    13
    jun
    2018

    FOTBOLL - IFK Ystad vs Hammenhögs IF

    19:00Sandskogens IP

    Division 5 sydöstra.

  • tor
    14
    jun
    2018

    FOTBOLL - Liga 06 IF vs Blentarps BK

    19:00Löderups IP

    Division 5 sydöstra.

  • lör
    16
    jun
    2018

    SEGLING - Simrishamnsseglingen

    Simrishamn

    Simrishamnsseglingen.

  • lör
    16
    jun
    2018

    FOTBOLL - Ystads IF vs Gärsnäs AIS

    13:00Sandskogens IP

    Division 5 sydöstra.

  • lör
    16
    jun
    2018

    FOTBOLL - Österlen FF vs Nosaby IF

    14:00Skillinge IP

    Hemmamatch för Österlen FF i division 2 östra Götaland.

  • sön
    17
    jun
    2018

    RIDSPORT - Hästrundan

    Svabesholms Kungsgård

    Hoppning, fälttävlan, voltige, dressyr och körning.

  • sön
    17
    jun
    2018

    FOTBOLL - Köpingebro IF vs Sjöbo IF

    14:00Köpingebro IP

    Division 5 sydöstra.

  • sön
    17
    jun
    2018

    FOTBOLL - IFK Simrishamn vs Lunnarps BK

    14:00Korsavads IP

    Hemmamatch för IFK Simrishamn i division 4 östra.

  • sön
    17
    jun
    2018

    FOTBOLL - Hammenhögs IF vs Karlskrona FF

    16:00Hamondavallen

    Division 1 södra Götaland - damer.

  • mån
    18
    jun
    2018

    FOTBOLL - Spjutstorps IF vs Skivarps GoIF

    19:00Bäckavallen

    Division 5 sydöstra.

  • ons
    20
    jun
    2018

    FOTBOLL - Öja FF vs Köpingebro IF

    19:00Björkvallen

    Division 5 sydöstra.

  • tor
    21
    jun
    2018

    FOTBOLL - Gärsnäs AIS vs Liga 06 IF

    19:00Gärsvalla IP

    Division 5 sydöstra.

  • sön
    24
    jun
    2018

    GOLF - KEBAB Vpr 2018

    09:00Tomelilla Golfklubb

    Partävling Bästboll-Poängbogey

  • mån
    25
    jun
    2018

    FOTBOLL - Sankt Olofs IF vs Köpingebro IF

    19:00Kvarnvallen

    Division 5 sydöstra.

  • tis
    26
    jun
    2018

    FOTBOLL - Österlen FF vs Lunds BK

    18:45Skillinge IP

    Svenska cupen, första omgången.

  • tis
    26
    jun
    2018

    FOTBOLL - Hammenhögs IF vs Ystads IF

    19:00Hammondavallen

    Division 5 sydöstra.

  • lör
    30
    jun
    2018
    sön
    01
    jul
    2018

    FOTBOLL - Änglacupen

    Tomelilla ip

    Ungdomscup i klasserna P-03, 04, 05, 06, 07, 08, 09, 10, 11 och F04, 06, 09, 10, 11. Nytt för i år är en para-klass utan åldersgräns och en kompisklass för nyanlända födda 98-02.

  • lör
    30
    jun
    2018
    sön
    01
    jul
    2018

    Änglacupen

    09:00Tomelilla Idrottsplats

    Barn- och ungdomscup i fotboll. Flickor och pojkar födda mellan 2003 och 2011.

  • lör
    30
    jun
    2018

    FOTBOLL - Liga 06 IF vs Hammenhögs IF

    14:00Löderups IP

    Division 5 sydöstra.

  • lör
    30
    jun
    2018

    FOTBOLL - Österlen FF vs IFK Berga

    14:00Skillinge IP

    Hemmamatch för Österlen FF i division 2 östra Götaland.

  • lör
    30
    jun
    2018

    FOTBOLL - Hammenhögs IF vs Borgeby FK

    15:00Hamondavallen

    Division 1 södra Götaland - damer.

  • sön
    01
    jul
    2018

    LÖPNING - Motionsloppet

    HeldagSimrishamn centrum

    Distanser: 2 km eller 5 km.

  • ons
    04
    jul
    2018
    lör
    07
    jul
    2018

    SEGLING - SM Nordisk folkbåt

    Simrishamn

    SM Nordisk folkbåt.

  • fre
    06
    jul
    2018

    FOLKRACE - Kvällsfestival

    Svampabanan i Tomelilla
  • sön
    08
    jul
    2018
    fre
    13
    jul
    2018

    SEGLING - Guldpokalen Nordisk folkbåt

    Simrishamn

    Guldpokalen Nordisk folkbåt.

  • sön
    08
    jul
    2018

    GOLF - Beat ProShop

    09:00Tomelilla Golfklubb

    Partävling Bästboll

  • tis
    10
    jul
    2018

    LÖPNING - Wallanderloppet

    HeldagYstads centrum

    Löpartävling i Wallanders fotspår.

  • tor
    12
    jul
    2018

    GOLF - KVITT ELLER DUBBEL

    08:00Tomelilla Golfklubb

    2-mannalag Scramble

  • tor
    12
    jul
    2018

    GOLF - LÖSA FÖRBINDELSER

    11:30Tomelilla Golfklubb

    Dam bjuder Herre Partävling-Greensome

  • tis
    17
    jul
    2018

    LÖPNING - Österlens Trail Run

    18:00Brösarp (Tulleboda)

    Distanser mellan 5 och 20 km.

  • tor
    19
    jul
    2018

    LÖPNING - Österlen Green Run

    Tomelilla Golfklubb

    Motionslopp på Tomelilla golfbana. Distanser 4 km och 9 km.

  • tor
    19
    jul
    2018

    LÖPNING - Österlen Green Run

    19:00Tomelilla golfklubb

    Distanser: 4 km eller 9 km.

  • mån
    23
    jul
    2018
    ons
    25
    jul
    2018

    SEGLING - Hanöregattan

    Simrishamn

    Hanöregattan.

  • fre
    27
    jul
    2018

    SEGLING - Bornholm runt

    Simrishamn

    Bornholm runt.

  • mån
    30
    jul
    2018

    Kommuncupen i Köpingebro

    18:30Köpingebro IP

    Köpingebro, Svenstorp, Sövestad och Öja gör upp i Kommuncupen i Köpingebro. Speltid 2 x 30 min.

  • tor
    02
    aug
    2018
    lör
    04
    aug
    2018

    FOLKRACE - Svampafestivalen

    Svampabanan i Tomelilla
  • lör
    04
    aug
    2018

    SEGLING - Långagrundsseglingen

    Simrishamn

    Långagrundsseglingen.

  • lör
    04
    aug
    2018

    FOTBOLL - Tomelilla IF vs Dösjöbro IF

    14:00Tomelilla ip

    Division 3 södra Götaland.

  • lör
    04
    aug
    2018

    FOTBOLL - Österlen FF vs Assyriska Turabdin IK

    16:00Skillinge IP

    Hemmamatch för Österlen FF i division 2 östra Götaland.

  • lör
    11
    aug
    2018

    SEGLING - Klubbmästerskap

    Simrishamn

    Klubbmästerskap Simrishamns Segelsällskap.

  • lör
    11
    aug
    2018

    FOTBOLL - Tomelilla IF vs IK Wormo

    14:00Tomelilla ip

    Division 3 södra Götaland.

  • sön
    12
    aug
    2018

    GOLF - ICA Flaggtävling 2018

    08:30Tomelilla Golfklubb

    Slagtävling, A-C klass

  • sön
    12
    aug
    2018

    FOTBOLL - Hammenhögs IF vs Nättraby Goif

    15:00Hamondavallen

    Division 1 södra Götaland - damer.

  • fre
    17
    aug
    2018

    FOTBOLL - Lunnarps BK vs VMA IK

    18:45Lunnarps IP

    Division 4 östra.

  • lör
    18
    aug
    2018

    FOTBOLL - IFK Simrishamn vs Genarps IF

    14:00Korsavads IP

    Hemmamatch för IFK Simrishamn i division 4 östra.

  • lör
    18
    aug
    2018

    LÖPNING - Minitriathlon

    HeldagSankt Olof

    Simning i Sankt Olofsbadet, därefter cykling och löpning.

  • lör
    25
    aug
    2018

    FOTBOLL - Tomelilla IF vs Malmö City FC

    14:00Tomelilla ip

    Division 3 södra Götaland.

  • lör
    25
    aug
    2018

    FOTBOLL - Hammenhögs IF vs IS Halmia

    15:00Hamondavallen

    Division 1 södra Götaland - damer.

  • lör
    25
    aug
    2018

    LÖPNING - Stafettmaran

    HeldagStart i Simrishamn och mål i Ystad

    Lagtävling där sträckan Simrishamn-Ystad delas på tio deltagare som springer mellan 3 och 5 km.

  • fre
    31
    aug
    2018

    GOLF - Kräftslaget

    16:00Tomelilla Golfklubb

    Lagtävling över 9-hål Scramble

  • lör
    01
    sep
    2018

    FOTBOLL - IFK Simrishamn vs Södra Sandby IF

    14:00Korsavads IP

    Hemmamatch för IFK Simrishamn i division 4 östra.

  • sön
    02
    sep
    2018

    RALLYCROSS - Tävling

    Svampabanan i Tomelilla
  • lör
    08
    sep
    2018

    FOTBOLL - Hammenhögs IF vs Färjestadens Goif

    15:00Hamondavallen

    Division 1 södra Götaland - damer.

  • sön
    09
    sep
    2018

    GOLF - Michelsens Bil AB

    09:00Tomelilla Golfklubb

    Partävling, 6-hål x BB x GS x FS

  • lör
    15
    sep
    2018
    sön
    16
    sep
    2018

    RIDSPORT - Ponnyallsvenskan

    Ystad Ridklubb
    Ponnyallsvenskan i hoppning.
  • lör
    15
    sep
    2018

    FOTBOLL - Tomelilla IF vs Eslövs BK

    14:00Tomelilla ip

    Division 3 södra Götaland.

  • sön
    16
    sep
    2018

    FOTBOLL - IFK Simrishamn vs Rydsgårds AIF

    14:00Korsavads IP

    Hemmamatch för IFK Simrishamn i division 4 östra.

  • lör
    22
    sep
    2018

    FOTBOLL - Hammenhögs IF vs Dösjöbro IF

    15:00Hamondavallen

    Division 1 södra Götaland - damer.

  • lör
    22
    sep
    2018

    LÖPNING - Charity Trail

    HeldagSmedstorp

    Distanser: 5 km eller 10 km.

  • tis
    25
    sep
    2018

    HANDBOLL - Ystads IF - HIF Karlskrona

    19:00Ystad Arena
  • lör
    29
    sep
    2018
    sön
    30
    sep
    2018

    RIDSPORT - Hoppning storhäst

    Ystad Ridklubb
    Hopptävling storhäst.
  • lör
    29
    sep
    2018

    FOLKRACE - Höstracet

    09:30Svampabanan i Tomelilla
  • lör
    29
    sep
    2018

    FOTBOLL DIVISION 3 - Tomelilla IF - Höganäs BK

    14:00Tomelilla IP
  • lör
    29
    sep
    2018

    FOTBOLL - IFK Simrishamn vs Veberöds AIF

    14:00Korsavads IP

    Hemmamatch för IFK Simrishamn i division 4 östra.

  • lör
    29
    sep
    2018

    FOTBOLL - Tomelilla IF vs Höganäs BK

    14:00Tomelilla ip

    Division 3 södra Götaland.

  • lör
    29
    sep
    2018

    FOTBOLL DIVISION 2 - Österlen FF - Dalstorps IF

    15:00Skillinge IP
  • tis
    02
    okt
    2018

    HANDBOLL - IFK Ystad - Lugi HF

    19:00Ystad Arena
  • ons
    03
    okt
    2018

    HANDBOLL - Ystads IF - HK Malmö

    19:00Ystad Arena
  • lör
    06
    okt
    2018
    sön
    07
    okt
    2018

    RIDSPORT - Dressyrtävling

    Ystad Ridklubb
    Dressyrtävling häst och ponny.
  • lör
    06
    okt
    2018

    FOTBOLL - Hammenhögs IF vs Bromölla IF

    14:00Hamondavallen

    Division 1 södra Götaland - damer.

  • sön
    07
    okt
    2018

    GOLF - Gåsamarschen 2018

    09:00Tomelilla Golfklubb

    Partävling Irländsk greensome

  • fre
    12
    okt
    2018

    HANDBOLL - IFK Ystad - GUIF IF

    19:00Ystad Arena
  • lör
    13
    okt
    2018

    BOWLING - FF Österlen

    09:00Korsavads bowlinghall
    Seriespel för funktionsnedsatta.
  • lör
    13
    okt
    2018

    INNEBANDY DIV 3 - FC Cimrishamn - Teknologkårens IF

    13:00Jonebergshallen
  • lör
    13
    okt
    2018

    FOTBOLL DIVISION 2 - Österlen FF - Hässleholms IF

    14:00Skillinge IP
  • lör
    13
    okt
    2018

    FOTBOLL KVAL TILL DIV 4 - Gärsnäs AIS - Skabersjö IF

    14:00Gärsvalla
  • sön
    14
    okt
    2018

    RIDSPORT - Division 2 hoppning

    Ystad Ridklubb
    Andra omgången i division 2 hoppning storhäst.
  • sön
    14
    okt
    2018

    HANDBOLL - Ystads IF - IFK Skövde HK

    16:15Ystad Arena
  • mån
    15
    okt
    2018

    HANDBOLL - IFK Ystad - Hammarby IF

    19:00Ystad Arena
  • fre
    19
    okt
    2018

    HANDBOLL DIV 3 - Tomelilla IF - LIGU

    19:30Tomelilla sporthall
  • lör
    20
    okt
    2018

    FOTBOLL KVAL TILL DIV 3 - Tomelilla IF - FC Trelleborg

    14:00Tomelilla IP
  • lör
    20
    okt
    2018

    HANDBOLL - IFK Ystad - Önnereds IF

    19:00Ystad Arena
  • sön
    28
    okt
    2018

    FOTBOLL KVAL TILL DIV 3 - Tomelilla IF - Fortuna FF

    14:00Tomelilla IP
  • ons
    31
    okt
    2018

    HANDBOLL - Ystads IF - GUIF IF

    19:00Ystad Arena
  • lör
    03
    Nov
    2018

    GOLF - Härs & Tvärs 2018

    09:00Tomelilla Golfklubb

    Singelspel över 9-12 hål A-B klass, slagtävling

  • fre
    09
    Nov
    2018

    HANDBOLL - IFK Ystad - Ricoh AIK

    19:00Ystad Arena
  • lör
    10
    Nov
    2018

    INNEBANDY DIV 3 - FC Cimrishamn - Tygelsjö IK

    15:00Jonebergshallen
  • sön
    11
    Nov
    2018

    HANDBOLL DIV 3 - Tomelilla IF - Halmstad HF

    15:00Tomelilla sporthall
  • fre
    16
    Nov
    2018

    HANDBOLL - Ystads IF - Alingsås HK

    19:00Ystad Arena
  • lör
    17
    Nov
    2018

    INNEBANDY DIV 3 - FC Cimrishamn - Malmhaug IBF H3

    13:00Jonebergshallen
  • fre
    23
    Nov
    2018

    HANDBOLL DIV 3 - Tomelilla IF - Trelleborg HK

    19:30Tomelilla sporthall
  • lör
    24
    Nov
    2018

    HANDBOLL - IFK Ystad - IFK Skövde HK

    16:00Ystad Arena
  • tor
    29
    Nov
    2018

    HANDBOLL - Ystads IF - IFK Ystad

    19:00Ystad Arena
  • ons
    05
    Dec
    2018

    HANDBOLL - IFK Ystad - HK Malmö

    19:00Ystad Arena
  • fre
    07
    Dec
    2018

    HANDBOLL DIV 3 - Tomelilla IF - Näsby Handboll

    19:30Tomelilla sporthall
  • sön
    09
    Dec
    2018

    INNEBANDY DIV 3 - FC Cimrishamn - Malmö FBC H3

    14:00Jonebergshallen
  • tor
    13
    Dec
    2018

    HANDBOLL - IFK Ystad - Alingsås HK

    19:00Ystad Arena
  • sön
    16
    Dec
    2018

    HANDBOLL - IFK Ystad - IFK Kristianstad

    16:00Ystad Arena
  • tis
    18
    Dec
    2018

    HANDBOLL - Ystads IF - Önnereds HK

    19:00Ystad Arena
  • fre
    21
    Dec
    2018

    HANDBOLL - Ystads IF - HK Malmö

    19:30Ystad Arena
  • lör
    22
    Dec
    2018

    HANDBOLL - IFK Ystad - Redbergslids IK

    15:00Ystad Arena
  • fre
    28
    Dec
    2018

    HANDBOLL - IFK Ystad - IFK Kristianstad

    19:00Ystad Arena
  • mån
    31
    Dec
    2018

    LÖPNING - Nyårsloppet

    HeldagYstad

    Motionslopp i Ystad.