Simrishamns 05:or tog silver i Kristianstad Arena Cup

0
2913
Lagfoto direkt efter finalförlust är inte det roligaste men framgången i Kristianstad Arena Cup belönades med silvermedaljer och en ståtlig pokal till föreningens prisskåp. IFK Simrishamns lag i Kristianstad Arena Cup: Ludwig Olsson, Ville Persson, Albin Nilsson, Selman Abdirahman, Axel Orrenius, Benjamin Blomqvist, Ossian Stoltz, Alfons Silverberg och Jesper Björklund.

Kristianstad Arena Cup är Sveriges största futsalcup för barn- och ungdomslag. Under lördagen avgjordes klasserna för flickor och pojkar födda 2005. Bästa Österlenlag blev IFK Simrishamns P05:or som gick hela vägen till final.

I klassen P05 deltog över 50 lag och genom att först gå obesegrade genom gruppspelet slog Simrishamn därefter ut Älmhults IF (sextondelsfinal), Onsala BK (åttondelsfinal), BK Landora (kvartsfinal) och Wä IF 1 (semifinal). I finalen ställdes Simrishamn mot Wä IF 2 och det blev en tillknäppt tillställning med två mycket försvarsstarka lag. 0-0 efter full tid och det krävdes förlängning för att skilja finallagen åt. I den andra förlängningsdelen lyckades en Wäspelare riva loss bollen mitt framför Simrishamns mål och rullade därefter in segermålet, men nog borde domarna (som inför finalen presenterades som ”Skånes bästa futsaldomare”) blåst frispark för Simrishamn i situationen som ledde fram till avgörandet? Små marginaler men Wä dominerade finalen och vann rättvist och imponerade även genom att spela hem bronset via föreningens andra lag.

Det blev tolv timmars lördagshäng i arenan för IFK Simrishamn och under åtta matchers ordinarie speltid släppte laget endast in två mål! Desto fler gjorde Simrishamn framåt där Axel Orrenius, tillsammans med IS Halmias Andrej Rajovic, vann cupens skytteliga på vardera sju gjorda mål. I cupen deltog även Österlenlagen Liga IF (P05) och Borrby IF (F05) samt Sankt Olofs IF/Kiviks AIF (F05) som tog sig fram till åttondelsfinal.

Albin Nilsson i IFK Simrishamns mål bidrog starkt till att laget endast släppte in tre mål totalt under hela cupen.

Succé för Wrahme i tränardebuten

För IFK Simrishamn och tränarna Martin Wrahme och Kalle Blomqvist var andraplatsen såklart en stor framgång. Detta var det första tävlingsframträdandet för laget med nytillträdde Wrahme som huvudtränare.
Stort grattis till tränardebuten!
– Tack, det känns jättebra och jag är nöjd, säger Martin Wrahme en kort stund efter finalen.
Framgångsreceptet för att ni tog er så här långt?
– Jag måste hylla vårt kollektiv. Killarna går in med samma inställning i varje match. I finalen var båda lagen riktigt trötta och det var små marginaler som avgjorde. Jag retar mig lite över finalförlusten just nu men i morgon kommer vi att vara nöjda.
Blir det fler futsal-cuper för laget framöver?
– Nej, inte under denna säsong. Nu fokuserar vi om och drar strax igång försäsongen i fotboll. Under vårsäsongen spelar vi i Skåneserie A och det blir en bra utmaning för oss, avslutar Martin Wrahme.